Sporočila za javnost

  • NIJZ tudi letos v akciji 40 dni brez alkohola: Zdrava izbira, ki prinaša veliko koristi

    Z nacionalnim inštitutom za javno zdravje se priključujemo akciji 40 dni brez alkohola, s katero želimo soustvarjati prostor v Sloveniji, ki bi z zmanjšanjem pitja alkohola, preprečil negativne posledice, ki jih pitje predstavlja za slovensko prebivalstvo. Odločitev za sodelovanje v akciji  je zdrava izbira, ki lahko prinese veliko koristi. Gre namreč za dovolj dolgo obdobje, v katerem lahko že občutimo kje so bili prej prisotni negativni vplivi alkohola, ki jih nismo nujno povezovali s pitjem. Nekateri, ki se odločijo za prenehanje, zelo hitro poročajo o boljši kakovosti spanca, o bolj zdravi koži, o boljši presnovi, o večji telesni zmogljivosti in boljšem imunskem sistemu.

  • Jutro na Planetu: Še vedno kroži veliko mitov o pitju alkohola

    V ponedeljek, 8. maja 2023, se je oddaje Jutro na Planetu udeležila mag. psihologije in komunikologinja Tadeja Hočevar, snovalka pristopa SOPA - Skupaj za odgovoren odnos do pitja alkohola na NIJZ, ki je predstavila problematiko pitja alkohola v Sloveniji, pri tem pa posebej izpostavila tveganja in škodljivosti pitja alkohola za zdravje nosečnic ter otrok in mladostnikov. Izpostavila je tudi nekaj mitov, ki krožijo med ljudmi. Ob tem je psihologinja Jana Malovrh iz Zdravstvenega doma Kamnik predstavila potek delavnice Opuščanje čezmernega pitja alkohola, ki se izvaja po vseh zdravstvenih domovih v Sloveniji, in delila nekaj svojih uspešnih izkušenj z izvajanjem delavnice.

  • Dan brez alkohola: Letos razbijamo mite o alkoholu

    Dan brez alkohola je obeležitev posebnega dne, s katero smo začeli v okviru projekta SOPA. Na ta dan želimo odpreti pogovor o zdravih življenjskih izbirah v našem vsakdanu in ponuditi oporo pri opuščanju nezdravega življenjskega sloga. Na naših dogodkih in stojnicah bodo obiskovalci izvedeli več o tem, kakšna je problematika pitja alkohola v slovenski družbi, kako lahko vzpostavimo odgovoren odnos do pitja alkohola in o virih pomoči, na katere se lahko obrnejo po podporo v svoji regiji. Podrobneje bomo predstavili tudi naše aktivnosti in delavnice, ki jih izvajamo v zdravstvenih domovih po Sloveniji, konkretneje v zdravstveno vzgojnih centrih in centrih za krepitev zdravja.

  • 40 dni brez alkohola: Odrasli kot zgled mladim

    Letošnje geslo akcije je »Beseda zdravi«, trajala bo od 22. februarja do 8. aprila 2023. Tokrat pozornost namenjamo svojcem in otrokom alkoholikov, saj prekomerno pitje povzroča veliko stisk v naših družinah zaradi skrhanih odnosov, nasilja, prometnih nesreč in bolezni. Za Slovenijo je namreč še vedno značilna mokra kultura, ki je posledica dolgoletnega sprejemajočega odnosa do pitja alkohola, ki spodbuja ohranjanje pivskih navad iz roda v rod.

  • SOPA V STROKOVNI JAVNOSTI O AKTIVNOSTIH ZAMEJEVANJA ALKOHOLNE PROBLEMATIKE

    Letošnjo jesen smo z ekipo predstavljali naše aktivnosti na različnih dogodkih tako v Sloveniji kot tujini. Septembra smo bili prisotni na strokovni konferenci "Zdravje otrok in mladostnikov”, na temo varovalnih dejavnikov za zdravje otrok, ki izhajajo iz družin, v katerih je prisotna zasvojenost z alkoholom. Zatem smo bili z aktivno udeležbo prisotni v Edinburghu na mednarodni konferenci INEBRIA z naslovom "Zgodnja identifikacija in kratke intervencije: Inovacije, izmenjava izkušenj in skupno spopadanje z izzivi za boljši učinek". Oktobra pa smo svoje aktivnosti in dosežke predstavljali na konferenci na temo preventive za odraslo populacijo. Več o dogodkih v nadaljevanju.

  • FASD: Mladi vrstnikom sporočajo, naj se v dobro svojih potomcev že pred nosečnostjo odpovedo pitju alkohola

    9. september je mednarodni dan ozaveščanja o posledicah pitja alkohola med nosečnostjo in izpostavljenosti otroka alkoholu pred rojstvom - dan FAS. Zavedanje, da pitje pijač, ki vsebujejo alkohol, pred zanositvijo in med nosečnostjo lahko škodi zdravju in dobrobiti potomcev, je še zlasti pomembno med mladimi, saj bodo nekoč verjetno postali starši. Mladi vrstnikom sporočajo, naj se v dobro svojih potomcev že pred nosečnostjo odpovedo pitju alkohola. Alkohol je dokazano teratogen, kar pomeni, da lahko pri zarodku oziroma plodu povzroči vrsto razvojnih motenj, tako v rasti kot v razvoju posameznih telesnih organov.

  • Dan brez alkohola: Brez tudi po akciji 40 dni brez alkohola

    Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje smo v preteklih letih uspešno izvajali projekt SOPA, katerega cilj je bil zmanjšati negativne posledice pitja alkohola. Z delom želimo doprinašati še naprej, prav tako pa ohranjati sodelovanje v akciji 40 dni brez alkohola, s katero si delimo skupna prizadevanja za zmanjševanje škode, ki jo v Sloveniji povzroča pitje alkohola. Ob vsaki priložnosti želimo ljudi spodbuditi k zdravim izbiram, ki lahko bistveno pripomorejo k izboljšanju kakovosti življenja vsakega, vendar se mora za spremembo odločiti vsak pri sebi.

  • 40 dni brez alkohola … z nasmehom

    Akcija 40 dni brez alkohola poteka že sedemnajstič, tokrat pod nosilnim geslom "Smej se". Z akcijo organizatorji opozarjajo, da prekomerno pitje alkohola v Sloveniji povzroča veliko stisk v naših družinah zaradi skrhanih odnosov, nasilja, prometnih nesreč in bolezni.

  • Okrogla miza – Alkoholna problematika v luči epidemije

    16. 11. 2021 je v organizaciji projekta SOPA – Skupaj za odgovoren odnos do pitja alkohola pod okriljem Nacionalnega inštituta za javno zdravje potekala Okrogla miza Alkoholna problematika v luči epidemije. Na strokovnem srečanju, ki sovpada s skorajšnjim zaključkom projekta SOPA, so govorci naslovili najbolj aktualne in pereče vsebine alkoholne problematike v času epidemije COVID-19.

  • Bodite nam zgled in nikoli ne vozite pod vplivom alkohola – pozivajo mladi in resnično imajo prav

    Iniciativa za manj voženj pod vplivom alkohola Heroji furajo v pižamah Zavoda VOZIM in partnerjev je izvedla 2 posveta v Pomurju, ki velja za eno izmed regij, kjer je med vsemi prometnimi nesrečami zelo veliko odstotek prometnih nesreč, ki jih povzročijo alkoholizirani povzročitelji. Posveta, ki sta se odvila 10. maja na Gimnaziji Franca Miklošiča Ljutomer in 18. maja na Gimnaziji Murska Sobota, sta tokrat potekala v hibridni obliki – deloma z dijaki v živo na šoli, deloma prek spletnega orodja Zoom, kjer so sodelovali strokovnjaki in lokalni odločevalci. Mlade je nagovorila tudi Jasmina Črnko Papić, regionalna koordinatorka projekta SOPA.

  • Predstavitev SOPA mreži organizacij za pomoč pri težavah z alkoholom

    Ob koncu akcije 40 dni brez alkohola so organizatorji akcije ob podpori NIJZ organizirali zaključni dogodek, na katerem so sodelujoči izmenjali informacije o oblikah pomoči ob težavah z alkoholom. Dogodek ‘Mreža organizacij za pomoč pri alkoholu se predstavlja’, se je odvil na spletu, v torek, 30. 3. 2021. Na strokovnem srečanju je komunikologinja in magistra psihologije mag. Tadeja Hočevar, ki je tudi vodja projekta SOPA – Skupaj za odgovoren odnos do pitja alkohola na NIJZ, predstavila izkušnje in dosedanje dosežke projekta SOPA. Dogodek je bil namenjen strokovnim delavcem, ki delujejo na področju zasvojenosti (z alkoholom).

  • Z alkohola nula živim zdravo do fula

    Preko kampanje z ambasadorji "Z alkohola nula živim zdravo do fula" želimo spodbuditi širšo slovensko javnost, da razmislijo o svojih pivskih navadah in posledicah čezmernega pitja alkohola na posameznika, telesno in duševno zdravje, bližnje, družbo, ... Hkrati želimo prenesti sporočilo, da obstajajo alternative, kako preživljati prosti čas in kako premagati morebitne stiske. Podelite z nami svoj način kakovostnega in zdravega preživljanja prostega časa na svojem Facebook profilu pod skupnim #nulazdravodofula. Svoje alternative so z nami že podelili TV voditelj Igor E. Bergant, zdravnica in humanitarka Ninna Kozorog, TV voditelj David Urankar in oblikovalka Ajda Rotar Urankar, akrobata Filip in Blaž ter hip hop glasbenik Nipke.

  • SOPA v akciji 40 dni brez alkohola: Alkohol ni rešitev

    Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje že peto leto izvajamo projekt SOPA - Skupaj za odgovoren odnos do pitja alkohola, s katerim povezujemo zdravstveni, socialni sektor in nevladne organizacije v skupnem naslavljanju alkoholne problematike. Letos tako že četrtič aktivno sodelujemo v akciji 40 dni brez alkohola, saj si delimo skupen cilj: Vzpostaviti odgovoren odnos do pitja alkohola v slovenski družbi, za katero je še vedno značilna mokra kultura, kar pomeni, da imamo sprejemajoč odnos do pitja alkohola, velik delež populacije pije čezmerno (skoraj vsak drugi Slovenec), alkohol je prisoten v kulturi in običajih ter je lahko dostopen, vzorci povezani s pitjem alkohola pa se prenašajo iz roda v rod.

  • Tekom projekta smo do sedaj na terenu nagovorili 50 tisoč ljudi

    V 4 letih projekta smo do sedaj na terenu preko izvajanja pilota v zdravstvenih domovih in centrih za socialno delo ter s pomočjo nevladnih organizacij in uradov zavoda za zaposlovanje v Sloveniji neposredno nagovorili skoraj 50 000 ljudi, če upoštevamo tudi medijske kampanje, pa se ta številka še poveča. Preko 300 strokovnjakov iz zdravstvenega in socialnega sektorja je v okviru svojega dela v ambulantah in uradih za socialno delo nagovorilo preko 32. 000 odraslih prebivalcev Slovenije. Od tega je več kot 22. 000 oseb privolilo v sodelovanje, preko 4.000 teh je bilo obravnavanih zaradi čezmernega pitja alkohola, ki ga želimo na SOPA zmanjšati ali povsem zajeziti.

  • Odgovorno poročanje o alkoholu: Mediji kot pomemben del celovite strategije

    12. novembra je potekal prvi izmed dveh spletnih seminarjev za medije, ki delujejo v slovenskem prostoru, kjer smo predstavili publikacijo z naslovom Priporočila za odgovorno poročanje o alkoholu v medijih. Vsebine smo pripravili v okviru projekta SOPA – Skupaj za odgovoren odnos do pitja alkohola, ki ga izvajamo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje. Publikacija je nastala na podlagi študija literature, 6-mesečne analize medijev v Sloveniji in fokusnih skupin z novinarji in uredniki v letu 2019. Na seminarju smo podrobneje predstavili 12 priporočil za medije, ki so podprta s spoznanji iz javnozdravstvene stroke.

  • [VABILO] Seminar za medije: Poročanje o alkoholu v medijih

    Vljudno vas vabimo na dvoinpolurni seminar za novinarje in urednike, kjer vam bomo predstavili publikacijo in priporočila za odgovorno poročanje o alkoholu v medijih. Vsebine smo pripravili v okviru projekta SOPA – Skupaj za odgovoren odnos do pitja alkohola, ki ga izvajamo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje. Publikacija Poročanje o alkoholu v medijih je nastala na podlagi študija literature, 6-mesečne analize medijev v Sloveniji in fokusnih skupin z novinarji in uredniki v letu 2019. Pri pripravi priporočil nas je podprlo Društvo novinarjev Slovenije. Na seminarju boste prejeli tudi daljšo in krajšo različico publikacije o priporočilih.

  • Tvegano pitje v času COVID-19 in kako se s stresom spoprijeti na zdrav način

    Čas koronavirusa (COVID-19) je za marsikoga izmed nas čas neznanega in čas, ko se zavemo, da vsega ne moremo popolnoma nadzorovati. Nepredvidljiv je tako razvoj situacije, kakor tudi njeno trajanje. Vse to pa v marsikom lahko vzbuja občutke strahu, jeze, nemoči in žalosti ... ter povzroča stres. Kadar se znajdemo v situaciji, ko se počutimo tesnobne, zaskrbljene, ponavadi pomislimo na načine, kako bi se lahko tega počutja znebili, ga prekinili ali ustavili.V naši družbi, ki jo včasih poimenujemo kar »mokra kultura«, v zgoraj opisanih situacijah tako marsikdo pomisli na ali tudi poseže po alkoholu v upanju, da bodo tesnoba, stres, zaskrbljenost in strah izginili.

  • Alkohol slabi našo sposobnost boja proti bolezni COVID-19

    V času, ko se v svetu soočamo s pandemijo nove bolezni COVID-19 , Svetovna zdravstvena organizacija za ustavljanje širitve virusa izpostavlja tudi pomembnost obveščenosti javnosti o še drugih tveganjih in nevarnostih za zdravje, med katerimi je tudi pitje alkoholnih pijač. Raziskave kažejo, da varne količine alkohola ni ter da se z vsako popito alkoholno pijačo poveča tveganje za škodo na zdravju. Alkohol vpliva na skoraj vsak organ v našem telesu. Pogostejši so tudi zapleti po operacijah, počasnejše in slabše je okrevanje po okužbah in poškodbah, vključno s slabšim celjenjem ran.

  • Več kot 400 izvajalcev pristopa SOPA o odgovornem odnosu do pitja alkohola

    25.9.2018 Na prvem skupnem srečanju izvajalcev pristopa SOPA (Skupaj za odgovoren odnos do pitja alkohola) se je zbralo preko 400 sodelujočih, ki prihajajo iz 18 različnih lokalnih okolij po Sloveniji ter z različnih področij. Prisotni so bili strokovnjaki iz zdravstvenega, socialnega, nevladnega sektorja in zavoda za zaposlovanje ter predstavniki občin, policije. Do sedaj se je […]

  • Le skupaj lahko spremenimo odnos do pitja alkohola v Sloveniji [VIDEO]

    21.6.2018 Podatki kažejo, da Slovenija spada med države z največjo porabo alkohola na posameznega prebivalca. Posledice velike porabe se kažejo tako na zdravju posameznika, ki prekomerno pije alkohol, kot tudi na ravni celotne družbe. Ocenjuje se, da je s pitjem alkohola vsako leto povezanih za okoli 234 milijonov evrov različnih stroškov. Zato je Nacionalni inštitut […]

  • VABILO: Novinarska konferenca projekta SOPA

    19.6.2018 Vljudno vas vabimo na novinarsko konferenco, ki bo potekala v četrtek, 21. junija 2018, ob 10. uri, na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, Trubarjeva 2, Ljubljana, dvorana Pod kupolo, 3. nadstropje. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje smo v letu 2016 pričeli s projektom SOPA, katerega kratice pomenijo Skupaj za odgovoren odnos do pitja […]